News

26.6.2020
Již 14 let (od 1. července 2006) mohou vstupovat páry stejného pohlaví do státem uznávaného partnerství. Zatímco statistická data o české populaci včetně manželství, nesezdaných soužitích, věku partnerů nebo jejich dětech pravidelně zveřejňuje Český statistický úřad, data o registrovaných partnerstvích jsou zpravidla přehlížena. Získali jsme data z registrů Ministerstva vnitra a v tiskovém materiálu, který vydal 26. 6. Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. tak po 14 letech přinášíme podrobnější obrázek.  V materiálu najdete i část, která se týká rodičovství, zde ji překopírováváme:
1.4.2020
Na straně 20 časopisu Fórum sociální politiky (č. 6/2019) najdete článek Marty Vohlídalové a Hany Maříkové pojednávající o bariérách v rodičovství neheterosexuálních žen a mužů, který vychází z námi provedeného kvantitativního výzkumu na reprezentativním online panelu. Co se v textu dozvíte?
11.7.2019
SOU AV ČR ve spolupráci s NNO PROUD organizuje během Prague Pride, v úterý 6. srpna od 16:30, v prostorách AKC (Husova 4) diskusi o 30 letech LGBTQ+ aktivismu v Česku (odkaz na program PP). Jedním z témat, kterému se budou panelistky a panelisti věnovat je i proměna pohledu a aktivistického uchopení tématu partnerství (resp. manželství) a rodičovství párů stejného pohlaví. Jste srdečně zváni_y.
11.7.2019
Od července do nejpozději 7. září je možné se registraovat na konferenci Soukromé, občanské a veřejné SEXUALITY: XI. mezinárodní vědecká konference, která se bude konat 2. - 4. října v prostorách Akademického konferenčního centra (Husova 4, Praha), a to přes online formulář.
20.12.2018
Členka a člen našeho výzkumného týmu Hana Hašková a Zdeněk Sloboda v tematickém čísle Journal of  International Women's Studies publikovali analýzu diskuse kolem technologií asistované reprodukce v kontextu homoparentality a queer identit. Text je možné si přečíst či stáhnout ZDE.
17.1.2014
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using 'Content here, content here', making it look like readable English. Many desktop publishing packages and web page editors now use Lorem Ipsum as their default model text, and a search for 'lorem ipsum' will uncover many web sites still in their infancy.