Aktuality

11.2.2019
Od ledna 2019 jsme intenzivně začali organizovat mezinárodní odbornou konferenci s názvem "Sourkomé, občanské a veřejné SEXUALITY: XI. mezinárodní vědecká konference". Více se o akci dozvíte na webových stránkách konference. Konference se bude konat 2. - 4. října 2019 v prostorách Akademického konferenčního centra v Husově 4a v centru Prahy, termín pro podání přihlášek je 20.
20.12.2018
Členka a člen našeho výzkumného týmu Hana Hašková a Zdeněk Sloboda v tematickém čísle Journal of  International Women's Studies publikovali analýzu diskuse kolem technologií asistované reprodukce v kontextu homoparentality a queer identit. Text je možné si přečíst či stáhnout ZDE.
30.7.2018
Hledáme účastníky a účastnice výzkumu: ne/rodičovské touhy a záměry gayů, leseb a bisexuálních žen a mužů
1.1.2018
Známý LGBT aktivista, zakladatel a dlouhodobý vedoucí člen organizace PROUD (Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s.), jež se mimo jiné zabývala prosazením právní úpravy rodičovství stejnopohlavních párů, se v lednu stal zaměstnancem Sociologického ústavu AV ČR v.v.i. Zdeněk Sloboda v ústavu pracoval již před 10 lety, kdy se podílel na výzkumu rodičovství v kontextu strojírenských průmyslových podniků a na analýze genderové segregace trhu práce, v rámci níž realizoval studii reprezentace žen v práci v českých televizních seriálech.
20.11.2017
Tým oddělení vedení dr. Hanou Maříkovou získal od Grantové agentury České republiky financování výzkumného projektu „Rodičovské tužby a intence gayů, leseb a bisexuálních žen a mužů“ na dobu 2018 až 2020. Jde o v Česku dosud neprobádanou a v mezinárodním kontextu jen zřídkavě zkoumanou oblast. O samotném rodičovství gayů a leseb či jejich dětech se toho v posledních 40 letech vyzkoumalo a napsalo hodně, ale celkově pozicí rodičovství v životech LGB lidí, kteří rodiči nejsou, toho mnoho nevíme.