Aktuality

18.12.2019
Identifikujete se jako gay, lesba nebo bisexuální a máte 35 - 45 let? Ozvěte se nám a staňte se účastníkem/účastnicí našeho výzkumu Rodičovské touhy a intence gayů, leseb a bisexuálních žen a mužů podpořeného Grantovou agenturou ČR. Není podmínkou, abyste byli rodiči, spíše naopak. Dokonce ani nemusíte chtít být rodiči, jen musíte být ochotni se o tomto tématu bavit. Obzvláště bychom chtěli motivovat, aby se nám určitě ozvali: ženy a muži, kteří se vnímají jako bisexuální, 
9.9.2019
Identifikujete se jako gay, lesba nebo bisexuální a máte 35 - 45 let? Ozvěte se nám a staňte se účastníkem/účastnicí našeho výzkumu Rodičovské touhy a intence gayů, leseb a bisexuálních žen a mužů podpořeného Grantovou agenturou ČR. Není podmínkou, abyste byli rodiči, spíše naopak. Dokonce ani nemusíte chtít být rodiči, jen musíte být ochotni se o tomto tématu bavit. Obzvláště bychom chtěli motivovat ženy a muže, kteří se vnímají jako bisexuální, aby se nám určitě ozvali.
11.7.2019
SOU AV ČR ve spolupráci s NNO PROUD organizuje během Prague Pride, v úterý 6. srpna od 16:30, v prostorách AKC (Husova 4) diskusi o 30 letech LGBTQ+ aktivismu v Česku (odkaz na program PP). Jedním z témat, kterému se budou panelistky a panelisti věnovat je i proměna pohledu a aktivistického uchopení tématu partnerství (resp. manželství) a rodičovství párů stejného pohlaví. Jste srdečně zváni_y.
11.7.2019
Od července do nejpozději 7. září je možné se registraovat na konferenci Soukromé, občanské a veřejné SEXUALITY: XI. mezinárodní vědecká konference, která se bude konat 2. - 4. října v prostorách Akademického konferenčního centra (Husova 4, Praha), a to přes online formulář.
20.12.2018
Členka a člen našeho výzkumného týmu Hana Hašková a Zdeněk Sloboda v tematickém čísle Journal of  International Women's Studies publikovali analýzu diskuse kolem technologií asistované reprodukce v kontextu homoparentality a queer identit. Text je možné si přečíst či stáhnout ZDE.
30.7.2018
Hledáme účastníky a účastnice výzkumu: ne/rodičovské touhy a záměry gayů, leseb a bisexuálních žen a mužů
1.1.2018
Známý LGBT aktivista, zakladatel a dlouhodobý vedoucí člen organizace PROUD (Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s.), jež se mimo jiné zabývala prosazením právní úpravy rodičovství stejnopohlavních párů, se v lednu stal zaměstnancem Sociologického ústavu AV ČR v.v.i. Zdeněk Sloboda v ústavu pracoval již před 10 lety, kdy se podílel na výzkumu rodičovství v kontextu strojírenských průmyslových podniků a na analýze genderové segregace trhu práce, v rámci níž realizoval studii reprezentace žen v práci v českých televizních seriálech.
20.11.2017
Tým oddělení vedení dr. Hanou Maříkovou získal od Grantové agentury České republiky financování výzkumného projektu „Rodičovské tužby a intence gayů, leseb a bisexuálních žen a mužů“ na dobu 2018 až 2020. Jde o v Česku dosud neprobádanou a v mezinárodním kontextu jen zřídkavě zkoumanou oblast. O samotném rodičovství gayů a leseb či jejich dětech se toho v posledních 40 letech vyzkoumalo a napsalo hodně, ale celkově pozicí rodičovství v životech LGB lidí, kteří rodiči nejsou, toho mnoho nevíme.